GARNITURY DO JARZYN


do góry943. Kotleciki z mózgu. Odgotować mózg cielęcy, przetrzeć go przez sito, wsypać łyżkę tartej bułki, trochę angielskiego pieprzu, usmażyć w maśle tartą cebulę i trochę siekanej pietruszki, dodać jedno całe jajo, jedno żółtko, wszystko wymieszać, uformować kotleciki, umaczać w jaju i tartej bułce i smażyć w roztopionem maśle.

944. Kotleciki z mózgu opiekane. Wziąć mózg, wymoczyć, nalać osoloną gorącą wodą, zmieszaną z paru łyżkami octu, dobrze zagotować i odcedzić, wystudzić i ociągnąć błonkę, następnie, pokrajać mózg w kotleciki, maczać w jaju, obsypać bułką tartą i obsmażyć po obu stronach w maśle do zrumienienia.

945. Cielęca wątróbka. Cielęcą wątróbkę wyżyłować, pokrajać w kawałki, zbić, posolić trochę, maczać w mące, opiec w maśle na patelni i obłożyć nią jarzynę,

946. Ozór wołowy lub cielęcy. Ugotować go na miękko, obrać z skórki, pokrajać w kawałki, podsmażyć i obłożyć jarzynę.

947. Kurczęta opiekane do groszku lub marchwi. Oczyścić jak zwykle młode niewielkie kurczęta, pokrajać na ćwiartki, posolić, obsypać trochę pszenną mąką. umaczać w rozbiłem jajku i bułce i smażyć na klarowanem maśle jak kotlety. Usmażyć osobno na sucho zielonej usiekanej pietruszki, obsypać nią kurczęta i obłożyć jarzynkę. Można je też ułożyć w górę na półmisku i otoczyć jarzynkami.

948. Grzanki z bułek. Pokrajać bułkę w cienkie plasterki, obsmażyć w maśle na patelni lub umaczać w rozbitem jajku, dopiero opiec i obłożyć groszek lub marchewkę.

949. Omlet do marchwi lub szpinaku. Rozbić dobrze 4 jaja, wsypać trochę drobno usiekanej pietruszki, l łyżkę mąki, trochę masła i wymieszać razem. Rozpuścić na patelni sklarowanego masła, wlać masę i wstawić do pieca, niech się zrumieni; potem przewrócić, zwinąć, przykryć pokrywą, niech dojdzie. Pokrajać w ukośne kawałki i obłożyć jarzynę.

950. Kasztany do obłożenia jarmużu. Nakrajać trochę kasztany, ugotować je w wodzie lub też upiec w piecyku od kawy, obrać z łupin i włożyć w gęsty rumiany karmel, niech się raz zasmażą; oblukrowane wyjmować po jednemu i obłożyć niemi jarzynę.
Uwaga. Oprócz wyżej podanych garniturów, można jarzynę obtoczyć cielęcymi kotletami, sznyclami, nóżkami baraniemi, wieprzowemi kotletami siekanemi, drobną, zwierzyną, ptastwem, kiełbaskami, schabem itp.

do góry